Wydane przez
Wydawnictwo Czarne
Książka nosi podtytuł "Szlakiem Wielkiego bazaru kolejowego" i opisuje podróż jaką Autor podjął w 33 lata po swojej pierwszej wędrówce przez Europę i Azję. Wyznaczona trasa wiedzie Paula Therouxa od Londynu do Stambułu, przez Gruzję, Azerbejdżan, Turkmenistan, Uzbekistan, Pakistan, Indie, Birmę, Wietnam, Chiny do Japonii i stamtąd przez Rosję, Białoruś, Polskę, Niemcy i Francję do stolicy Wielkiej Brytanii. Robi wrażenie, prawda?
Ze szczególną uwagą czytałam o podróży przez byłe republiki radzieckie i Rosję, zainteresowała mnie Rumunia i Turcja. W czasie swojej wędrówki Autor często się przesiadał, zostawał na kilka dni w odwiedzanym przez siebie mieście, poznawał mieszkańców i klimat miejsca, w którym zdecydował się zatrzymać. Dzięki jego rozmowom, dzięki wrażeniom jakimi dzieli się z czytelnikami możemy stworzyć sobie obraz rejonów przez niego odwiedzanych w drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku.
Książka jest bogata w szczegóły. Właściwie, by dobrze wyrazić swoje nią zachwyty, powinnam zamieścić mnóstwo cytatów - Paul Theroux udanie puentuje relacje z każdego niemalże odwiedzanego przez siebie miejsca. Owo maniakalne cytowanie nie jest możliwe ze względu na wielkość wpisu oraz ze względu na Was - przyszłych czytelników książki. By skusić Was do lektury "Pociągu widmo..." nadmienię, że Autor w czasie podróży spotkał się z Orhanem Pamukiem, jego utalentowaną koleżanką Elif Safak i Haruki Murakamim.
Fascynujące było oglądanie części świata oczyma Paula Therouxa. Z racji tego, jak obszerne są jego zapiski, można wracać do tej książki, dostrzegając w niej wciąż coś nowego. Autor przedstawia nam odwiedzane kraje czyniąc jednocześnie wiele obserwacji natury socjologiczno-gospodarczej, które podnoszą w moich oczach wartość książki i czynią ją jeszcze ciekawszą. Na koniec cytat, bo nie umiałam się powstrzymać:
Decyzja o powrocie w miejsca niegdyś poznane jest ryzykowna, ale nie sposób się jej oprzeć, pod warunkiem że owa podróż to nie poszukiwanie straconego czasu, lecz doznawanie całego teatru zdarzeń, które nastąpiły po pierwszym tam pobycie. [s.13]
Komentarze
odkąd zobaczyłam, że czytasz tę lekturę nie mogłam doczekać się recenzji.
Bardzo chcę przeczytać tę książkę i mam nadzieję, że wkrótce ją zdobędę.
Pozdrawiam :)
Pozdrawiam:)
Mogę zamieścić maleńką reklamę? W piątym numerze (nie w następnym, wiosennym, ale w tym po następnym) Archipelagu: www.archipelag-magazyn.pl znajdzie się mój artykuł na temat podróży pociągowych Paula Theroux - wszystkich, bo odbył jeszcze podróż po Afryce, Chinach i Ameryce Południowej, a z każdej powstała osobna książka. Za jakiś czas zostaną one wydane w Polsce przez wyd. Czarne.
to długa książka - i czytanie było długie:)
Kasandro,
polecam serdecznie:)
Alannada,
:)
Eieann,
nie dziwię się:)
Lireal,
ciekawe, czy będzie wydana też w Polsce:)
The_book,
no, to czekam na Twoją recenzję:)
Mary,
w tej jest więcej rozmów. Tu nie chodzi tylko o podróż, ale też o ludzi w niej spotykanych, o złapanie mentalności świata, w którym żyją. Mam wrażenie, że druga część jest bardziej podobna do zbioru różnych reportaży z jednej podróży, tak jak różne są miejsca odwiedzane przez Autora. W pierwszej panowała ciut większa monotonia, choć mnie się podobały obydwie.
Chihiro, witaj:) Jestem bardzo ciekawa Twojego artykułu:)
:)
Pozdrawiam wiosennie:))
dziś pisała o tej książce też Padma z Miasta Książek, czytałaś?:)