Wydane przez
Wydawnictwo Claroscuro
Jose Miguel Sanchez Gomez, występujący pod pseudonimem Yoss, zaczerpnął z nauki Kościoła wyznaczniki, którymi próbuje przedstawić teraźniejszość narodu kubańskiego. Zazdrość, lenistwo, łakomstwo, gniew, rozpusta, chciwość, pycha stanowią słowa klucze do tego, by pokazać jakimi są współcześni Kubańczycy, jaka jest Kuba.
Siedem opowieści, siedmiu narratorów, a wszyscy oni powiązani są ze sobą bliskością zamieszkania i udziałem we wspomnianych w tytule grzechach. Poznajemy młodą dziewczynę zarabiającą seksem, kobietę, która z niczego zbudowała słynną restaurację i olbrzymi majątek, starszą panią kończącą życie z łakomstwa, dziennikarza, który może i by coś napisał zmieniając swoje życie, ale jest na to zbyt leniwy i innych. W losach tych ludzi, w tle ich postępowania widzimy Kubę i nie jest to obraz przychylny.
Prozę Yossa traktuję jako lustro zapraszające do tego, by przejrzeli się w im Kubańczycy, a przede wszystkim ci, którzy rządzą państwem. Skoro jednak Autor nigdy nie opublikował swoich opowiadań we własnym kraju, to sądzić należy, że owo zaproszenie nie było mile widziane.
Podoba mi się bezkompromisowość z jaką Yossa pisze o grzechach trawiących jego naród. I aż marzy mi się, by i nas, Polaków, przedstawiono równie szczerze, byśmy mieli okazję obejrzeć się w lustrze, a nie krzywym zwierciadle, odmalowanym w literaturze. Bo czyż owe grzechy kubańskie są tylko kubańskie?
Komentarze
polegam gorąco:) Od dziś jest w księgarniach;)
Lady Aga,
odpisałam:)