Wydane przez
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Czytam książki dziecięce z różnych powodów. Jednym z nich jest to, że uwielbiam urządzać sobie - poprzez owe niedorosłe lektury - powrót do dziecięctwa. Tom z zebranymi opowiastkami zatytułowany "Poczytaj mi mamo" nadaje się do tego, jak mało który. Zaczyna się tak:
czyli od jednej z moich ulubionych bajek dzieciństwa (zwróćcie uwagę na nakład książeczki). Swoją radością z obecności poszukiwacza daktyli byłam gotowa dzielić się wszem i wobec, ale z racji nikłego liczebnie towarzystwa tuż obok mnie - dzielę się tą cudowną wiadomością z odwiedzającymi bloga. Pamiętacie wierszyk? Ech, jesteście pewnie za młodzi;)
Oprócz "Daktyli" znalazłam tu równie lubianych Filemona i Bonifacego, Niebieską dziewczynkę, Kolczatka szukającego schronienia na zimę, Julkę pragnącą mieć przyjaciela i - uwaga, uwaga - kotka, który zgubił mamusię. Ta ostatnia bajka została w mojej pamięci jako bajka opowiadana (a nie czytana) przez mamę; ciekawe czemu...
Bajek jest dziesięć. Do nich, będących reprintami wydań z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, dodano biogramy twórców, pisarzy i grafików. Teksty umieszczono w książce dużego formatu (B5?), z twardą oprawą. Okładkę zrobiono z czegoś, co skłania by książkę przytulać do policzka i głaskać...
Zazdroszczę dzieciom, które pierwszy raz spotkają bohaterów bajek zebranych w "Poczytaj mi mamo". Pamiętam jak wielkim dla mnie przeżyciem było poznawanie ich historii. Życzę małym czytelnikom wielu wzruszeń.
Komentarze
to czysta przyjemność:)
i to w tych bajkach jest najpiękniejsze - wzbudzają wspomnienia i ciepło.
Miło wrócić do tamtych czasów :-)
miło:)))
no to miłego zanurzania się w przeszłości:)
Teraz egoistycznie - choć mam dzieci, którym czytam i kupuje czy pożyczam książki - kupię "Poczytaj mi mamo" zdecydowanie dla siebie ;)
pozdrawiam :)
m.
miłej lektury Twojej córce, a Tobie dobrych wzruszeń:)
Maja,
i dobrze:)
a ja nie wiem, czy te książeczki są jeszcze w domu moich rodziców. Pewnie poszły gdzieś w świat, do innych dzieci.
:)
na "żywo" nie. A warto?