Nowe wyzwanie, nowy tydzień, wkrótce Nowy Rok. Ale póki co za oknem śnieg oznajmia zdecydowanie, że jesienne spacery się skończyły, że teraz wyjście z domu niemożliwe jest bez rękawic, czapki i szalika.
Spodobała mi się bardzo tematyka tego znalezionego dziś artykułu. Jest nieco zbieżny z tym, co czytać będę po kryminałach. Ale to za dni kilka...
Od kilku dni czekam na wiadomość od K., którą wylosowałam w zorganizowanej przeze mnie akcji "wędrująca książka". Dziś przestaję czekać i ogłaszam na nowo możliwość otrzymania ode mnie książki Marcina Pietraszka. Warunkiem jest zobowiązanie się do przekazania książki w kolejne ręce i zostawienie komentarza pod niniejszym wpisem. Losowanie zrobię jutro, w porze dobranocki. To ciekawa książka, zbyt ciekawa, by zatrzymać ją tylko dla siebie.
Zmieniony szablon ponoć ładuje się szybciej. Mam nadzieję, że użytkownicy IE już nie będą mieli kłopotu z odwiedzaniem mojego bloga.
Dziś pierwsza niedziela Adwentu. Tym, którzy mają dzieci/pracują z dziećmi przypominam o ciekawej książeczce na ten czas - "Dobre postanowienia".
(źródło zdjęcia)
Niezmiennie popadam w kompleksy oglądając blogi wnętrzarskie i robótkowe - muszę przestać oglądać. Mam wypróbowany przepis na dobre pierniczki. Chce ktoś?
Komentarze
Składniki:
- 1 szkl cukru
- 1 szkl miodu (prawdziwego)
- 2 jaja
- 60 dag mąki
- 10 dag masła
- 2 łyżeczki sody
- 1 opak przyprawy piernikowej (można dodać też cynamon)
Wykonanie
Część 1 :
Włóż do garnka miód i cukier. Miód ma się rozpuścic, cukier stopić, aby nie było ziarenek. Do miski wsyp mąkę i wylej na nią goracą masę miodowo-cukrową. Mieszaj drewniana łyżką cały czas, aby mąka się zaparzyła. Odstaw do ostygnięcia.
Część 2:
Na blat/stolnicę wywal masę ostudzoną(twarda bryła)i dodaj pozostałe składniki. Postaw silnego chłopa przy stolnicy i nich teraz zagniata, zagniata, zagniata...aż
powstanie jednolita masa. W tym momencie może się to wszystko kleić do blatu, więc trzeba podsypywać mąką. Wałkować, wykrawać i do pieca.
Część 3:
Piecz w 150-180 stopniach. Wyjmuj jeszcze miękkie, pewnie zaraz stwardnieją, więc najlepiej jest je włożyć na 2-3 tygodnie do szczelnej puszki. Wyjąć, lukrować, jeść;)
[W oryginalnej wersji znalezionej na gazetowym forum była informacja o trzymaniu wyrobionego ciasta przez 2-3 tygodnie w chłodzie. Nie robię tego, a pierniczki wychodzą naprawdę pyszne.]
Saro,
oczywiście:)
wiem:)Czytałam już Twoją i naczynia_glinianego recenzję:)
Pozdrawiam.
Udekorowane pierniki poleżały na stole do rana, kiedy to okazało się, że są... miękkie! A wieczorem były jeszcze miększe, a dzisiaj (poniedziałek) to j uż rozpływają się w ustach. Najlepsze są te grubo posmarowane czekoladą...
A te schowane do szczelnego pojemnika nadal twarde...
Dziękuję za przepis!
Motylek
cieszę się, ze się sprawdziły:)