Wydane przez
Wydawnictwo Znak
Bernard Lecomte pisze o siedemnastu tematach, które nie zawsze zasługują na miano tajemnic. Zamach na papieża Jana Pawła II to tajemnica, śmierć Roberta Calviego, dyrektora Banco Ambrosiano, z pewnością też. Być może jakaś tajemnica związana jest ze śmiercią papieża Jana Pawła I. Lecomte pisze jednak także o sprawach ciekawych, w których jednak trudno doszukiwać się jakichkolwiek tajemnic – o księżach robotnikach, o braciach Finalych, o arcybiskupie Lefebvrze. Być może jednak mylę się i wszystkie te sprawy są w jakiś sposób tajemnicze.
Lecomte pisze bardzo ciekawie, z dużą znajomością tematu, wybrał też tematy interesujące. Oczywiście nie ujawnia żadnych sekretów Watykanu, których ujawnienia Watykan sobie nie życzy, ale dla laika książka jest kopalnią wiedzy o państwie watykańskim, o relacjach panujących między najwyższymi hierarchami Kościoła Katolickiego, ale też o polityce XX wieku, w której Watykan uczestniczył.
Jest w książce jeden rozdział, który podoba mi się mniej od pozostałych, mianowicie ten, w którym mowa o ekskomunikowanym arcybiskupie Lefebvrze. Moim zdaniem Lecomte nie pokazuje, o co tak naprawdę chodziło Lefebvre’owi i księżom należącym do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X. Autor skupia się na sprawach formalnych, nie przedstawiając rzetelnie argumentacji lefebvre’ystów – Lecomte chyba Lefebvre’a po prostu nie lubi :-)
Książkę czyta się znakomicie ze względu na temat, ale też warsztat autora. Na końcu Lecomte daje osobną bibliografię dla każdego rozdziału, a dodatkowo mamy niezależną bibliografię w języku polskim. Lecomte porusza wiele tematów, pośród których łatwo znaleźć takie, które prowokują do podjęcia nad nimi prywatnych mini-studiów. Ja kilka takich kwestii znalazłam :-)
Komentarze
obejrzyjcie jeszcze to: http://www.youtube.com/watch?v=C-6ZmxqBD2c