Wydane przez
Wydawnictwo Bajka
Miałam dziś przyjemność uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym przygotowanym przez dzieci z jednej ze szkół podstawowych w moim mieście. Szkoła od września realizowała projekt "Wielkie wiosenne wariacje" i przedstawienie było ukoronowaniem tegoż projektu. Dzieci w przepięknych strojach zaprezentowały odchodzącą zimę i zaczynającą panować wiosnę. Oprócz tego, co oczywiste w takim widowisku, czyli olbrzymiej pracy nauczycieli i dzieci, była tam MAGIA. Atmosfera tego spotkania przypominała mi w zadziwiający sposób atmosferę historii opowiadanych dzieciom przez Panią Marię Ewę Letki.
"Gdzie ja jestem - zapytała. - I kiedy ja jestem?"*
Już pierwsza opowieść przekonuje nas, że nie trzymamy w ręku banalnych opowiastek. Pytanie szalenie filozoficzne o przestrzeń i czas uświadamia młodym czytelnikom wielość i różnorodność możliwości istnienia. Historia o duchu ukazuje relatywizm skutków ludzkiego działania. Ocena samego siebie oraz własnych potrzeb jest naturalną konsekwencją lektury opowieści o wróżce.
"Zaczarowanych historii" jest jedenaście. Każda z nich ukazuje inność codziennych zdarzeń, w każdej odkrywać możemy niezwykłość w zwykłości. To historie, które rosną z czytelnikiem - młodsze dziecko zrozumie jedynie warstwę tekstową, starsze zacznie dociekać, snuć refleksje, dopytywać o ową, zastosowaną przez Autorkę, sympatyczną przewrotność, owe czary, które świat przedstawiony w historiach Marii Ewy Letki czynią fascynującym, wartym odkrycia, a nas - czytelników całkiem dorosłych - zabierają w świat dziecięcego zaufania wobec osobliwości i obdarzają odwagą, by nadzwyczajne traktować jako rzeczywiste.
* s. 5.
Komentarze
polecam:)
Izabelo,
i słusznie;)