Wydane przez
Wydawnictwo Otwarte
W swej debiutanckiej powieści Becca Fitzpatrick opisuje życie nastolatków czyniąc jednocześnie młodzież odbiorcą książki.
Nora, przyjaźniąca się z Vee, na pewnej lekcji biologii zostaje usadzona obok nowego w klasie chłopaka. Patch, szalenie atrakcyjny fizycznie nastolatek, wydaje się wiedzieć o koleżance o wiele za dużo niż powinien, zachowuje się dość arogancko, a jednak dziewczyna – jakby wbrew własnemu rozsądkowi – szuka kontaktu z Patchem.
Vee pochłania znajomość z kolejnym nowym chłopakiem w szkole, Elliotem (i jego kolegą Julesem), który ku jej rozżaleniu wydaje się być bardziej zainteresowany Norą niż jej przyjaciółką.
Między Patchem a Elliotem zaczyna się rywalizacja o uczucie Nory, a w życiu dziewczyny następuje szereg niewyjaśnianych, przerażających wydarzeń.
W rozmowach młodych mężczyzn pojawia się wspomnienia o Księdze Henocha, a oni sami okazują się nie być tymi, za których się ich uważa.
Powieść dla młodzieży sięgająca tematyką w apokryficzne księgi opisujące wydarzenia znane z Biblii jest dla mnie czymś nowym. Na tyle nowym, że postanowiłam zapoznać się bliżej z tym przykładem literatury apokaliptycznej i spróbować pojąć dlaczego w powieści skierowanej do młodzieży promuje się księgę, której żadne z wyznań chrześcijańskich (ani też judaizm) nie uznały za księgę kanoniczną. Nie chcę jednak szerzyć sceptycyzmu i doszukiwać się rzeczy niepokojących tam, gdzie najprawdopodobniej ich nie ma.
Powieść „Szeptem” okazuje się być literaturą podszytą niesamowitym i tajemniczym, co z pewnością przysporzy jej czytelników także w Polsce. Mnie pisanie Pani Fitzpartick zaintrygowało na tyle, że jeśli kiedyś jeszcze ukaże się u nas jej kolejną książka sięgnę po nią bez wahania.
Komentarze
Motylek
ja nie myślę o filmach, bo za mało ich oglądam;) Cieszę się, że Ci się podobała książka.
Pozdrawiam,
Motylek
a co oglądałaś z C. Firthem?
1. Then she found me (Kiedyś mnie znajdziesz)
2. Mamma mia! (Mąż nie mógł zaakcceptować Brosnana śpiewającego, bo przecież "Bond nie śpiewa!!!")
3. Girl with a pear earing (Dziewczyna z perłą)
4. Where the truth lies (Gdzie leży prawda)
Na kilka kolejnych czekam grzecznie w kolejce (biblioteka), a kilka innych widziałam już wcześniej:
1. Dziennik Bridget Jones
2. Bridget Jones: W pogoni za rozumem
3. Zakochany Szekspir
4. Angielski pacjent
Motylek
Motylek
NIe wiem co się stało, że nie mogłaś wstawić komentarza, nie stosuję żadnych blokad ani antyspamów...
Motylek
klikałam opublikuj, czy jakoś tak i ginęło mi wszystko, a komputer mielił, mielił, mielił i nic.
Jedna z czytelniczek napisała mi, że jak wpisuje Tylko swojego nicka a le nie podaje adresu swojego bloga, to wtedy udaje jej się opublikować komentarz.
Pozdrawiam wiosennie,
Motylek
PS
Dalej oglądam filmy z Colinem Firthem choć mąż, widząc jego twarz na kolejnej okładce pyta już "Czy jest jakiś film, w którym on NIE zagrał?"
Cieszę się, że dostał oskara! (Colin Firt, nie mąż...)
ja ostatnio rzadko coś oglądam. Nawet filmy na TCM mnie nie kuszą.
Jeśli chodzi o filmy to nie mam za dużo czasu na ich oglądanie, ale raz na jakiś czas coś przyniosę z biblioteki.
Z Colinem Firthem obejrzeałam jeszcze "Love Actually" - niestety nie wiem jaki jest polski tytuł a teraz jestem w trakcie "Dumy i iuprzedzenia" - połowa już za mną. NIestety u mnie to jest ALBO książka, ALBO film - na jedno i drugie brak czasu - mam do dyspozycji wieczór, po położeniu dziecka spać a to w sumie niewiele...
Pozdrawiam,
Motylek
mounthood.bloog.pl
no "Dumy i uprzedzenia" bym chyba nie dała rady. Książkę czytałam chichocząc się co i rusz lub popadając w nudę;) "Love Actually" widziałam podobało mi się:-)
Pozdrawiam serdecznie:)
Oglądając cokolwiek na szklanym ekranie robię równocześnie na drutach, więc nawet jak są nudniejsze momenty to mi to nie przeszkadza...
Motylek