W tym roku Festiwal Kryminału (19-22 listopada) odbędzie się w 12 polskich miastach (Bielsko-Biała, Bochnia, Chrzanów, Gdańsk, Kędzierzyn-Koźle, Kraków, Łódź, Opole, Poznań, Racibórz, Rzeszów, Toruń).
Gośćmi będzie cała plejada polskich autorów, w tym: Marek Krajewski, Kondrad T. Lewandowski, Zygmunt Miłoszewski, Marcin Świetlicki, Tomasz Konatkowski, Krzysztof Maćkowski, Marcin Wroński, Paweł Jaszczuk, Irek Grin i inni.
Gościem zagranicznym będzie rosyjska pisarka Tatiana Polakowa, autorka wielu kryminałów.
Ostatniego dnia Festiwalu po raz kolejny zostanie wręczona Nagroda Wielkiego Kalibru za polski kryminał wydany w 2007 roku.
Z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po tę książkę, bo zanim do mnie dotarła przez sieć przetoczyła się dyskusja zwolenników i przeciwników tego, jak Magdalena Okraska o miastach opuszczonych przez dające zatrudnienie przedsiębiorstwach pisze. A jakie jest moje zdanie? Ta historia to wiele pięćdziesiątek wódki, udek kurczaka, cudzych kołder w cudzych domach (nigdy nie śpię w hotelach, śpię u bohaterów), długich rozmów i krótkich puent. To kilometry pokonane busikami, albumy rodzinne, lokalne biblioteki i lokalne mordownie. Pojechałam do nich i powiedziałam "Opowiedz mi". Tak kończy się jeden z tekstów wprowadzających do rozdziałów poświęconych poszczególnym miastom. Wraz z autorką odwiedzamy Wałbrzych, Włocławek, Będzin, Szczytno i kilka innych miejscowości, których przeszły rozwój osadzony był na istniejącym, prężnie działającym i rozwijającym się przedsiębiorstwie, a które wraz z jego likwidacją podupadły. Magdalena Okraska rozmawia zatem z mieszkańcami i tymi, którzy już owe...
Komentarze